Jak skutecznie zastosować fungicydy i regulatory wzrostu
w warunkach niskich temperatur, w zbożach ozimych, rzepaku ozimym
i innych uprawach zachowując ich skuteczność działania?
Dużym wyzwaniem tej wiosny jest zapewnienie skutecznego działania regulatorów wzrostu i fungicydów przy obecnych, niskich średnich temperaturach dobowych. Godnym uwagi i polecenia jest sięgnięcie po dostępny na rynku produkt – Aquafol 7C, który pozwala na utrzymanie skuteczności fungicydów w prognozowanych, niskich temperaturach. Aquafol 7C pozwala na skuteczne stosowanie tych środków już w temperaturze +5O C.
Liczne obserwacje polowe, praktyka rolnicza oraz przeprowadzone badania potwierdzają synergizm działania Aquafol 7C z CCC, fungicydami zawierającymi w swym składzie triazole, insektycydami oraz herbicydami np. (fenoksaprop-P-etylu).
Aquafol 7C pełni też rolę adjuwantu i kondycjonera zakwaszając ciecz roboczą.
Informacje praktyczne :
Przyjąć należy, że fungicydy w zależności od grupy chemicznej, działają skutecznie i optymalnie w zakresie temperatur 5- 25O C. Przekroczenie tych wartości granicznych w górę czy w dół nie rokuje dobrego działania danego produktu. Jak również duże różnice temperatur pomiędzy dniem a nocą też osłabiają ich działanie.
Graniczne dolne temperatury dla stosowania fungicydów z różnych grup chemicznych:
- Temperatura 5O C
- morfolina (substancja czynna np. fenpropidyna, fenpropimort)
- imidazole (substancja czynna prochloraz)
- Temperatura 7O C
- difokarbaminiany (substancja czynna np. mankozeb)
- quinozoliny (substancja czynna np. proquinazid)
- Temperatura 10O C
- strobiluryny (substancja czynna np. azoksystrobina, pikoksystrobina)
- Temperatura 12O C
- triazole (substancja aktywna np. tebukonazol, propikonazol, cyprokonazol, difekonazol, protiokonazol, metkonazol itp.)
Podane temperatury to granice, w obrębie których środki te są skuteczne, jednak optymalnym do ich stosowania jest przedział 15 – 25O C, przy pochmurnej pogodzie ale bez deszczu. Z kolei regulatory wzrostu zawierające chlorek chloromekwatu, czy też trineksapak etylu można stosować w temperaturach 12-15O C, a etefon 15-20O C. Inaczej jeszcze z insektycydami, preparaty te działają najskuteczniej w temperaturze od 10-20O C (czym niższa temperatura tym szybciej rozkłada się substancja aktywna i jej skuteczność i długość działania jest znikoma).
Zakładając, że najczęściej stosowanymi wiosną fungicydami są produkty zawierające triazole, to potrzebujemy realnie temperatury +12O C. Biorąc pod uwagę prognozowane temperatury i to co mamy za oknami to duża część tego okresu będzie z temperaturami poniżej 10O C, dlatego zabiegi nimi powinny być wykonane z dodatkiem środka Aquafol 7C w dawce 0,5 l/ha, który zdecydowanie zabezpiecza ich skuteczność w niskich temperaturach.